Nahrávam Udalosti

« Všetky Udalosti

  • Táto udalosť už prebehla.

Deň otvorených dverí na hrade Lietava 2019

7. septembra 2019

Plagatik na DOD-pozvanka_2019-FB

!!! Aktualizácia !!!! Pre nepriazeň počasia pozmeňujeme program. Akcia sa koná za každého počasia. V prípade dažďa sa akcia presunie do pivnice a expozície hradu.

V sobotu 7. septembra 2019 na hrade Lietava už tradične otvoríme dvere dokorán aby sme vám ukázali našu prácu a oslávili s vami 20. výročie založenia nášho Združenia na záchranu Lietavského hradu. Zároveň máme prvé výročie zavedenia elektriny na hrade, a mnoho ďalších úspechov a dôvodov na oslavu. Tak čo, prídete?

Program odpálime čestnou salvou z dela o 13:00. Tešiť sa môžete na dobové spolky a hudbu, divadlo a vikingov.
Živo bude nielen na hlavnom nádvorí, ale tentokrát v každom hradnom zákutí.
+ otvorená bude expozícia s hmatovou výstavou (nájdete tu archeologické nálezy z hradu, repliky zbraní, zaujímavosti… je vhodná aj pre deti, pretože všetkého sa môžete dotýkať 🙂
+ Prehliadky hradu so sprievodcom
+ Občerstvenie – čapované pivo, kofola, guláš, klobásky, a teplý čaj…

Facebook udalosť: https://www.facebook.com/events/929762534027226/

 

Program na hlavnom nádvorí:
13:00    Slávnostné zahájenie a čestná salva z dela (Spolok sv. Šebastiána)
13:30    Valar
14:30    Divadlo Orlus – Tajomný náhrdelník
15:30    Lietavská kanonáda (ukážka palných zbraní – spolok sv. Šebastiána)

*Berte prosím na vedomie, že program je orientačný, rozhodujúce bude počasie.

 

Program v areále:
Flautentic reneisance – flautové renesančné duo – Ema Kazimírová a Barborka Sláčiková
Skupina Artio – novodobá hudba inšpirovaná stredovekou hudbou
Dobový Spolok sv. Šebastiána – delo a zbrane
Cech Terra de Selinan – dobová kuchyňa, lukostreľba, šermiari
Detské tvorivé dielničky
Raven KLØR – vikingovia

Vstup zdarma, dobrovoľné príspevky idú na činnosť združenia.
Zmena programu vyhradená.
Vstup do areálu hradu je na vlastné riziko.
Psíkovia vítaní, poprosíme však s náhubkom.

———————————————————————————

Teatro Orlus – Tajomný náhrdelník (Divadenlné predstavenie vhodné pre deti od 12 rokov) Romantika, mágia čarodejníc, vypočítavá potupa kráľovnej, nástrahy prefíkaného kardinála, dramatické zvraty, ale hlavne osudové perly kráľovninho náhrdelníka. To všetko uvidíte v tomto divadelnom predstavení.
Kráľovná v nestráženej chvíli odhalí tajomstvo svojej nie veľmi múdrej komornej. Tá nechtiac záhadu kráľovninho perlového náhrdelníka vyzradí počas spovede kardinálovi. Nasleduje vzrušujúca spleť udalostí, v ktorých Vás postavy prekvapia celou paletou ľudských vlastností. Príďte sa pozrieť, ako sa môže zvrtnúť túžba po moci posilnená zázračným svetom mágie a kúziel. Ako si prefíkaný kardinál uľahčí cestu za svojimi úmyslami a ostane tajomstvo náhrdelníka ukryté?

Skupina Valar – Kapela zameraná predovšetkým na hudbu v stredovekom šate s autentickými nástrojmi – bubon Bodran – používaný najmä v írskej hudbe a zvukom mohutný bubon Davul. Okrem flauty kapelu obohacujú írske píšťaly a zvuk stredovekých gájd. Tešiť sa môžete aj na lýru Kraviku – vikingský nástroj, ktorý je predchodcom harfy.
Dnes už kapela okrem úprav známych piesní tvorí aj vlastné skladby, ktoré sa chystá čoskoro nahrať na svoje vlastné CD. Kapela nemá vyhranený žáner. Vo svojom repertoári nájde úpravy metalových skladieb, filmových soundtrackov a sountrackov z hier, nadšená je aj pre írske skladby, ale cudzie jej niesú ani stredoveké balady a piesne. Tieto všetky odnože sú inšpiráciou, ktoré počuť aj vo vlastnej tvorbe. Členovia: Majo Gonda, Martin Lofaj, Adam Holáš a Natália Garajová.

Flautentic reneisance – flautové renesančné duo Emy Kazimírovej a Barborky Sláčikovej. Interpretujú skladby z obdobia renesancie. Ema a Barbora vlastnia repliky renesančných kostýmov. Hudbu interpretujú na zobcovych flautach a zahrajú vám ukážku hudby aká sa hrávala okolo roku 1500.

Skupina Artio – hudba inšpirovaná stredovehou hudbou – gitary, flauta, gajdy, kajon a spev.

Spolok sv. Šebastiána – Členovia Historického spolku sv. Šebastiána úzko spolupracujú s hradom Lietava už viac rokov pri organizácii podujatia Valentín na Lietavskom hrade a dotvárajú stredovekú atmosféru pri všetkých hradných podujatiach. Sú čerstvými členmi Združenia na záchranu Lietavského hradu. Spolupracovali aj pri vytváraní expozície zbraní, ktorá sa nachádza v hrade. Delostrelci zo sv. Šebastiána čestnou salvou z dela otvoria aj slávnostný Deň otvorených dverí.

———————————————————————————
Kontakt na organizátorov:
Olga Guttenová olga.guttenova@hradlietava.sk, 0904 627 888
Ľubomír Chobot chobot@hradlietava.sk 0905 515 330

Podrobnosti

Dátum:
7. septembra 2019
Udalosť Kategória:

Žiadne komentáre k "Deň otvorených dverí na hrade Lietava 2019"


    Chcete pridať komentár?

    Some html is OK