Darujte 2 % hradu Lietava

2 % hradu Lietava v roku 2023

Tento rok sa opäť uchádzame o vašu podporu a priazeň aj formou 2 % z daní.

Prostriedky získané cez 2% sú pre nás naozaj kľúčové – vďaka nim budeme vedieť zaplatiť elektrickú energiu (tento rok je 300%-né navýšenie ceny) – odkedy máme elektriku na hrade nehučia a nesmrdia benzínové agregáty, vieme vám posvitiť v expozícii a zaliať aj kávu.
Vďaka prostriedkom z 2% máme z čoho uhradiť samofinancovanie projektov – napríklad projekt Ministerstva kultúry SR, financujeme nimi prevádzku a materiálne zabezpečenie dobrovoľníckych aktivít, ktoré poväčšinou nespadajú pod žiadny grant.

Kto sme? Hrad Lietava bol od polovice 18. storočia opustený a chátral takmer 250 rokov. V roku 1999 vznikla medzinárodná občianska komunita s názvom Združenie na záchranu Lietavského hradu, ktorá už 23. rok pracuje na záchrane, konzervácií a čiastočnej obnove zrúcaniny hradu. Výsledky našej úspešnej dobrovoľníckej práce, sú možné len vďaka každoročnej podpore Ministerstva kultúry SR, rôznych grantových organizácií, sponzorov a vás jednotlivcov.

Čo sme urobili za minulý rok?
Pozrite si zhrnutie roku 2022 vo fotografiách aj so sprievodným slovom nášho riaditeľa združenia, Ľubomíra Chobota. Alebo si pozrite naše priebežné hlásenia a fotky z hradu na našej oficialnej Facebook skupine „Združenie na záchranu Lietavského hradu“

Stiahnite si: Tlačivo na 2% – editovateľné

Údaje potrebné na poukázanie 2% (3%) našej organizácii:
Obchodné meno (Názov):
Združenie na záchranu Lietavského hradu
IČO: 36148750 (zarovnávajte sprava)
SID: nemáme – nevypĺňa sa
právna forma: občianske združenie
ulica: Lietava 222
súpisné / orientačné číslo: 222
PSČ: 01318
obec: Lietava

Záznam z registra Notárskej komory SR, oficiálny zoznam prijímateľov

Ďakujeme!

Koľko percent môžem poukázať?

Ste fyzická osoba?
Poukazujete podiel vo výške 2 %.

Boli ste KDEKOĽVEK dobrovoľníkom? Darujte 3%
Ak ste odpracovali aspoň 40 dobrovoľníckych hodín pre ľubovoľnú organizáciu, môžete darovať 3% z vašich daní.
Povinnou prílohou daňového priznania je aj „Potvrdenie o výkone dobrovoľníckej činnosti“.

Ako to je s 3%? Vedeli ste, že…
1) Dobrovoľnícke hodiny môžu byť z viacerých organizácií a sčítavajú sa.
2) Môžete poukázať 3% z dane KTOREJKOĽVEK organizácii, ktorá je prijímateľom na tento rok – nemusíte teda poukázať 3% z dane tej organizácii, ktorá vám vystavila Potvrdenie (tá dokonca ani nemusí byť v zozname prijímateľov). Viac info tu. Čiže – ak ste dobrovoľníčili pre hrad Lietava v roku 2022, požiadajte naše združenie o potvrdenie o dobrovoľníckej činnosti a môžete darovať 3 % z dane komukoľvek.

Ozvite sa nám na email chobot@hradlietava.sk pre vydanie tohto potvrdenia za našu organizáciu.

Ste právnická osoba?
Poukazujete podiel vo výške 2 %, ak váš podnik v súvisiacom zdaňovacom období daroval finančné prostriedky najmenej vo výške, ktorá zodpovedá 0,5 % zaplatenej dane subjektívne určeným daňovníkom (nemôžu byť založení/zriadení na podnikanie) na verejnoprospešné účely.
V opačnom prípade poukazujete podiel iba vo výške 1 %.

Zamestnanecdo 30. apríla 2023 (?*)
Na poukázanie potrebujete 2 tlačivá:
1) Potvrdenie o zaplatení dane na účely vyhlásenia – požiadajte zamestnávateľa o vydanie tohto potvrdenia súčasne pri žiadaní o vykonanie ročného zúčtovania).
2) Tlačivo na 2/3% z dane“ (=Vyhlásenie o poukázaní podielu zaplatenej dane z príjmov fyzickej osoby), kde vpíšete svoje údaje a vypočítate sumu 2% (do PDF súboru môžete priamo vpisovať, ak ho stiahnete k sebe a otvoríte v Adobe Reader programe. V prehliadači sa PDF formulár nemusí dať editovať).
3) Ak darujete 3%, tak aj „Potvrdenie o výkone dobrovoľníckej činnosti“ – viď odstavec vyššie.

Kam poslať všetky dokumenty?
Na „Váš“ daňový úrad. Vyhľadajte si podľa PSČ na webe finančnej správy.

Podrobný postup a ďalšie informácie ako darovať 2-3% nájdete napríklad na http://rozhodni.sk/poukazatel/ alebo www.financnasprava.sk

Ďakujeme za Vašu podporu!

*predpokladaný termín. Aktualizujeme po aktualizácií termínov na oficiálnych stránkach https://www.slovensko.sk/sk/zivotne-situacie/zivotna-situacia/_ako-poukazat-2-z-dani/

Žiadne komentáre k "Darujte 2 % hradu Lietava"


    Chcete pridať komentár?

    Some html is OK