Darujte 2 % hradu Lietava

2 % hradu Lietava v roku 2022

Hrad Lietava bol po roku opustený a chátral takmer 250 rokov. V roku 1999 vznikla medzinárodná občianska komunita s názvom Združenie na záchranu Lietavského hradu, ktorá už 22 rok pracuje na záchrane, konzervácií a čiastočnej obnove zrúcaniny hradu. Výsledky našej úspešnej dobrovoľníckej práce, sú možné len vďaka každoročnej podpore Ministerstva kultúry SR, rôznych grantových organizácií, sponzorov a jednotlivcov.

Aj tento rok sa uchádzame o Vašu podporu, avšak kvôli drobnej administratívnej chybe naše združenie nie je v zozname prijímateľov na rok 2022 (účel použitia predošlých 2% sme zverejnili v obchodnom vestníku pár dní po termíne). O Vaše 2% z daní sa tento rok uchádzame prostredníctvom našej spriaznenej organizácie „Historický spolok Sv. Šebastiána“. Spolok poznáte z našich akcií, nakoľko sú priamo dlhoročným členom nášho združenia a pôsobia na hrade ako dvorní delostrelci.
Spolok sv. Šebastiána sa zameriava na historické obdobie Pavla Kinižiho, jedného z najvýznamnejších majiteľov hradu Lietava. Vďaka spolku máme v expozícii hradu repliky dobových zbraní, ako aj nenahraditeľnú podporu na kultúrnych podujatiach.

Získané prostriedky z dvoch percent opäť pôjdu opäť do údržby a správy objektu hradu Lietava. Sú pre nás vždy kľúčové, lebo vďaka nim máme z čoho uhradiť samofinancovanie projektu Ministerstva kultúry SR, financujeme nimi prevádzku a materiálne zabezpečenie dobrovoľníckych aktivít, ktoré poväčšinou nespadajú pod žiaden grant.

Čo sme urobili za minulý rok?
Pozrite si zhrnutie roku 2021 vo fotografiách aj so sprievodným slovom nášho riaditeľa združenia, Ľubomíra Chobota. Alebo pozrite naše priebežné hlásenia a fotky z hradu na našej oficialnej Facebook skupine „Združenie na záchranu Lietavského hradu“

Stiahnite si: Tlačivo na 2% – editovateľné

Údaje potrebné na poukázanie 2% (/3%) našej organizácii:
Obchodné meno (Názov): Historický spolok sv. Šebastiána
IČO: 51099438 (zarovnávajte sprava)
Záznam z registra Notárskej komory SR

Koľko percent môžem poukázať?

Ste fyzická osoba?
Poukazujete podiel vo výške 2 %.

Boli ste KDEKOĽVEK dobrovoľníkom? Darujte 3%
Ak ste odpracovali aspoň 40 dobrovoľníckych hodín pre ľubovoľnú organizáciu, môžete darovať 3% z vašich daní.
Povinnou prílohou daňového priznania je aj „Potvrdenie o výkone dobrovoľníckej činnosti“.

Ako to je s 3%? Vedeli ste, že…
1) Dobrovoľnícke hodiny môžu byť z viacerých organizácií a sčítavajú sa.
2) Môžete poukázať 3% z dane KTOREJKOĽVEK organizácii, ktorá je prijímateľom na tento rok – nemusíte teda poukázať 3% z dane tej organizácii, ktorá vám vystavila Potvrdenie (tá dokonca ani nemusí byť v zozname prijímateľov). Viac info tu. Čiže – ak ste dobrovoľníčili pre hrad Lietava v roku 2021, požiadajte naše združenie o potvrdenie o dobrovoľníckej činnosti a môžete darovať 3% z dane komukoľvek.

Ozvite sa nám na email chobot@hradlietava.sk pre vydanie tohto potvrdenia za našu organizáciu.

Ste právnická osoba?
Poukazujete podiel vo výške 2 %, ak váš podnik v súvisiacom zdaňovacom období daroval finančné prostriedky najmenej vo výške, ktorá zodpovedá 0,5 % zaplatenej dane subjektívne určeným daňovníkom (nemôžu byť založení/zriadení na podnikanie) na verejnoprospešné účely.
V opačnom prípade poukazujete podiel iba vo výške 1 %.

Zamestnanecdo 30. apríla 2022 (?*)
Na poukázanie potrebujete 2 tlačivá:
1) Potvrdenie o zaplatení dane na účely vyhlásenia – požiadajte zamestnávateľa o vydanie tohto potvrdenia súčasne pri žiadaní o vykonanie ročného zúčtovania).
2) Tlačivo na 2/3% z dane“ (=Vyhlásenie o poukázaní podielu zaplatenej dane z príjmov fyzickej osoby) kde vpíšete svoje údaje a vypočítate sumu 2% (do PDF súboru môžete priamo vpisovať, ak ho stiahnete k sebe a otvoríte v Adobe Reader programe. V prehliadači sa PDF formulár nemusí dať editovať).
3) Ak darujete 3%, tak aj „Potvrdenie o výkone dobrovoľníckej činnosti“ – viď odstavec vyššie.

Kam poslať všetky dokumenty?
Na „Váš“ daňový úrad. Vyhľadajte si podľa PSČ na webe finančnej správy.

Podrobný postup a ďalšie informácie ako darovať 2-3% nájdete napríklad na http://rozhodni.sk/poukazatel/ alebo www.financnasprava.sk

Ďakujeme za Vašu podporu!

*predpokladaný termín. Aktualizujeme po aktualizácií termínov na oficiálnych stránkach https://www.slovensko.sk/sk/zivotne-situacie/zivotna-situacia/_ako-poukazat-2-z-dani/

Žiadne komentáre k "Darujte 2 % hradu Lietava"


    Chcete pridať komentár?

    Some html is OK