Zomrel zakladateľ združenia hradu Lietava

Vedenie správy hradu Lietava s hlbokým smútkom v duši oznamuje, že 6. februára 2019 zomrel jeden so zakladateľov Združenia na záchranu Lietavského hradu, Richard Horničák. Dušou veľký filantrop,  ľudomil, dobročinný človek a priateľ ľudí, ktorý neustále, bez zaváhania a ochotne, venoval svoj čas a finančné prostriedky dobrovoľníckej činnosti a to nielen na hrade Lietava.

Bol pre nás vo všetkom obrovskou oporou. Ak ste potrebovali vyriešiť hocijaký problém, on bol ten správny človek. K prekážkam sa staval čelom a absolútne bez rešpektu. Za priateľa by dal ruku do ohňa. Keď už nebolo komu zavolať, zavolali ste jemu. Samotná jeho prítomnosť zaručovala bezproblémový priebeh kultúrnych, hudobných či športových stretnutí. A jeho typický sarkastický humor bol milý a vzácny v každej partii, v ktorej sa práve nachádzal. Bol „tým správnym kolieskom dobre premasteného stroja“, bez ktorého by prevádzka škrípala.

Miloval motorky a precestoval na nich celé bývalé Československo. Navštevoval motorkárske zrazy a zapájal sa aj do ich organizátorskej činnosti. V novembri 2018 mal v Českej republike nehodu na motorke. Nabúral do auta, ktoré prudko zabrzdilo, lebo mu cez cestu prebehla srna. Liečil sa na Slovensku tri mesiace. Po operácii kolena rehabilitoval a v marci 2019 sa mal opäť vrátiť do aktívneho života medzi svojich priateľov.

Nestalo sa tak, zomrel nečakane. Krvná zrazenina usadená v cievach zapríčinila jeho neskutočne rýchly skon. Odchodom tejto osobnosti prišiel hrad Lietava ako aj svet jeho rodiny a priateľov o vzácneho, láskavo sarkastického, oddaného a priateľského človeka, ktorý bude všetkým veľmi chýbať.

Posledná rozlúčka sa uskutoční v sobotu 9. februára 2019 o 13.30 na Novom cintoríne v Žiline.
Kto ho chce ešte vidieť, hodinu pred obradom bude možnosť sa s ním rozlúčiť.

 

Epilóg: Je osudové, že sa táto udalosť stala práve teraz, keď združenie, ktoré pomáhal v roku 1999 zakladať, bude vďaka nemu oslavovať 20. výročie vzniku. Bude to smutná spomienková oslava. Kolegovia z hradu Lietava vyslovujú úprimnú sústrasť celej jeho rodine, blízkym i priateľom.

 

Dodatok 18.2.2019 – spomienky ďalších Richardových priateľov:

4 komentáre k "Zomrel zakladateľ združenia hradu Lietava"

 • comment-avatar
  klaudia, hrad Oponice
  7. februára 2019 (17:30)
  Odpovedať

  Úprimnú sústrasť celej rodine a aj tej hradnej. Snáď bude teraz dobrým duchom hradu a bude vás sprevádzať …

 • comment-avatar
  Martin Ohnoutek
  7. februára 2019 (18:07)
  Odpovedať

  .. upřímnou soustrast rodině a pozůstalým. Byl to skvělý kamarád, kterého se jen těžko hledá. motorky miloval a dokazoval to svým obrovským srdcem. Bude nám chybět na toulkách po silnicích.

 • comment-avatar
  Kubo
  9. februára 2019 (6:54)
  Odpovedať

  Poznal som Riska len kratko, uzasny a vzacny clovek…dobrota a pozitivna energia z neho doslova ziarila…
  Dakujem ze som Ta mohol spoznat…
  Odpocivaj v pokoji kamarat
  Uprimnu sustrast rodine a vsetkym co ho poznali

 • comment-avatar
  Rainman
  10. februára 2019 (9:26)
  Odpovedať

  Každý kdo Rishora poznal, musí říci, že jsme měli málo času, užívat si jeho společnosti. Nevím zda to byla vašeň, či láska k motorkám, ale v poslední době byl skoro na všech akcích Honda CBF clubu. Pořídil si novou motorku, která mohla lépe uvézt všechno co sebou vozil a to nejen pro sebe, ale i pro pomoc kamarádům ( kompresor, lepení pneu atd…). Snažil se na Všech srazech přidat ruku k dílu a věřím, že kdyby mohl, byl by hlavním motorem srazu na Slovensku. Druhého takového člověka za život jen tak nepotká a já měl tu čest…. Kamaráde zde v Krkonoších jsi zanechal hlubokou stopu! A nikdo na tebe nezapomeneme bylo nám ctí.


Chcete pridať komentár?

Some html is OK