Spustenie zbierky na stavbu mostu do Thurzovho paláca hradu Lietava

Piatok 18. februára 2022 spustilo Združenie na záchranu Lietavského hradu výnimočnú medzinárodnú zbierku na výstavbu spojovacieho mostu zo stredného do horného hradu. Zbierka bola spustená na českej darcovskej platforme stránky www.znesnaze21.cz. Zbierku môžu podporiť nielen občania Slovenskej republiky, ale aj Českej republiky. Patrónkou tejto „československej“ zbierky je známa slovenská herečka Emília Vášaryová.

Prečo bola zbierka spustená na českej darcovskej platforme a z akého dôvodu vysvetľuje na sociálnych sieťach výkonný riaditeľ Združenia na záchranu Lietavského hradu – Ľubomír Chobot.

„Priatelia hradu Lietavského, mnohí z Vás sa asi pýtajú prečo sme spustili túto výnimočnú medzinárodnú zbierku. Dôvod je veľmi jednoduchý, rád vysvetlím. Pracujeme na hrade už viac než 20 rokov a naša práca doteraz spočívala hlavne v odstránení havarijného stavu, čo zjednodušene znamená, že sme hrad stabilizovali poväčšine formou konzervácie. Dnes sme však v štádiu, že plánujeme nielen konzervovať, ale aj obnovovať ( obnova mostu, vybudovanie vyhliadky, vybudovanie sociálnych zariadení atď.) . Tu sa však stretávame s hlavným problémom a to sú finančné prostriedky.

Financie, ktoré sa nám darí každoročne získať od Ministerstva kultúry SR, grantových organizácií ako aj súkromných darcov nám stačia len na plynulý chod organizácie ako aj na základné konzervačno-záchranné práce. Pokiaľ chceme hrad zatraktívniť pre návštevníka, je nutné hľadať ďalšie finančné zdroje, pretože aktuálny funkčný systém financovania nie je proste dostatočný. Pre príklad uvediem, že dokončenie stolárskych vecí v kastelánskej bašte, ktorá má byť oddychovou zónou pre návštevníka (obnova okien, dverí, podlaha, obitie stien, klampiarske práce, izolačné práce, zelená extentívna strecha) sa čiastka len tohto jedného zásahu blíži k sume 30.000 €.

Dostávame sa do štádia, kedy je nevyhnutné hľadať iné finančné zdroje, pretože klasický finančný model už je nedostatočný. Sme jediný hrad z územia bývalého Československa, kde sú vlastníci ako Slováci, tak aj Česi. Je to zaujímavá situácia, pretože čisto teoreticky u nás k rozdeleniu spoločného štátu nikdy nedošlo. Spoločne bojujeme za jeden cieľ a tým je Lietavský hrad – perla žilinskej kotliny.

Aktuálne je spustená finančná zbierka v Českej republike na podporu obnovy „mostu národov“ na hrade Lietava zo Slovenska ! Podporiť ju môžu teda nielen Česi, ale aj my Slováci ! Takže vopred všetkým ďakujeme, ktorých projekt osloví a prispeje na zrealizovanie tohto bezhraničného výnimočného hradného počinu 😊“

Zbierka je dostupná na tejto webovej adrese: https://www.znesnaze21.cz/sbirka/novy-most-pro-ceskoslovensky-lietavsky-hrad

Video hradu – letecký pohľad na vlajky na hlavnej veži: https://youtu.be/UHXZzpTh89o

Žiadne komentáre k "Spustenie zbierky na stavbu mostu do Thurzovho paláca hradu Lietava"


    Chcete pridať komentár?

    Some html is OK