Zhodnotenie roku 2020

Pracovná sezóna 2020 na hrade Lietava, bola síce poznamenaná nepríjemnou pandemickou situáciou v našej krajine, no dôležité je, že sa práce nezastavili a vykonalo sa mnoho zásahov, ktoré viedli k stabilizácii, konzervácii ako aj čiastočnej obnove stredovekej zrúcaniny.

Celkovo bolo vykonaných 10 stavebných zásahov za pomoci malých stavebných firiem, vlastných zamestnancov ako aj dobrovoľníkov. Prebehla ďalšia etapa archeologického výskumu, architektonicko-historického výskumu a taktiež prebehla prvá etapa reštaurovania severnej fasády tzv. Perényho brány, ktorá je súčasťou dnes už zaniknutej dolnej hospodárskej budovy, ktorá sa nachádzala pri severnom neskorogotickom strednom opevnení.

Sezóna 2020, bola chudobná na kultúrne podujatia, z plánovaných 11 podujatí sa uskutočnili len 3 a to v letnom období, kedy bola prístupná pre návštevníkov aj vzácna expozičná časť hradu. Veríme, že v roku 2021 sa situácia vylepší a budeme sa môcť opäť naplno venovať nielen prácam, ale aj návštevníkom hradu.

Špeciálne poďakovanie patrí Ministerstvu kultúry SR, ústrediu práce Žilina za skvelých našich 22 zamestnancov, Nadácii Slovenská Sporiteľňa, profesionálnym remeselníkom a výskumníkom za skvelo odvedenú prácu. Záverečné ĎAKUJEME patrí všetkým dobrovoľníkom, ktorí sa fyzicky zapojili do záchranných prác a všetkým naším podporovateľom, ktorí nás nielen podporujú v rámci darovania 2% z daní, ale že nám pomáhajú robiť dobré meno hradu zdieľaním a rozširovaním hradných správ do celého sveta.

2 komentáre k "Zhodnotenie roku 2020"

 • comment-avatar
  Zuzana Pfefferová
  16. apríla 2021 (14:56)
  Odpovedať

  Úžasné, aké zázraky robíte na hrade. Veľmi dobré, že robíte fotodokumentáciu a tak možno vidieť, ako práce postupujú. Držím vám palce! Posielam vám 2%, viem, že budú správne využité.

  • comment-avatar
   Roman Súlovec
   16. apríla 2021 (17:02)
   Odpovedať

   Ďakujeme 🙂


Chcete pridať komentár?

Some html is OK