Nahrávam Udalosti

« Všetky Udalosti

  • Táto udalosť už prebehla.

Oživenie historickej farskej pece

26. januára 2019 @ 11:00 - 15:00

Zadarmo

Združenie na záchranu Lietavského hradu srdečne pozýva na slávnostné oživenej farskej pece, zachránenej z nelegálne zbúranej žilinskej fary. Akcia sa uskutoční dňa 26.1.2019 od 11:00 hod, priamo na Lietavskom hrade. Hlavná časť prebehne v kastelánskej miestnosti, kde je farská pec zrekonštruovaná. Keďže kapacita miestnosti je obmedzená, samotný slávnostný akt bude širokej verejnosti neprístupný. Aktu sa zúčastnia len pozvaní ľudia a to hlavne: „krstný otec“, riaditeľ KPÚ Žilina Ing. Miloš Dudáš Csc., riaditeľ Združenia na záchranu Lietavského hradu Ľubomír Chobot, realizátor reštaurovania pece Ing. arch.Pavel Fabián, členovia združenia, a dôležití partneri – donori podujatia. Verejnosť bude môcť tráviť čas počas krstu v hradnej expozícii ako aj v pivničných priestoroch, kde sa bude slávnostný akt prenášať za pomoci ozvučovacej techniky. Po oficiálnej časti krstu, ktorý sa uskutoční od 11.00-12.00 hodiny bude kastelánska izba s pecou prístupná už aj pre širokú verejnosť.

Partnerom akcie je aj historická skupina Talis, ktorá v dobových kostýmoch a vonku na nádvorí hradu predvedú streľbu z palných zbraní. Na slávnostnom akte nebude chýbať skromné pohostenie. Hradný bufet v pivničných priestoroch bude širokej verejnosti plne funkčný od začiatku akcie aj s možnosťou si zakúpenia hradných suvenírov.

Dôležité informácie na záver : Cesta na hrad najmä v zime je veľmi obmedzene zjazdná, preto pri návšteve hradu treba rátať s horšou turistikou. Peší výstup z obce Lietava, časť Majer trvá okolo 30 minút a treba rátať so snehom na chodníku a obliecť sa turisticky, (ak bude sneh/ľad, zvážiť použitie palíc alebo mačiek). Hradné miestnosti budú vykúrené v rámci aktuálnych technických možností. Očakáva sa veľká návštevnosť podujatia a tak sa nespoliehajte že sa v interiéroch komfortne zohrejete, takže odporúčame oblečenie ako aj obutie nepodceniť.

VSTUP ZDARMA.

Fotogaléria žilinskej fary, ktorá v roku 2008 ako pamiatka ustúpila ľudskému konzumu 🙁

  

Viac o záchrane pece sa dočítate v článku prevzatom z MY Žilinské noviny:

Zo zbúranej fary zachránili kachľovú pec.

Podrobnosti

Dátum:
26. januára 2019
Čas:
11:00 - 15:00
Cena:
Zadarmo
Udalosť Kategória:

Organizátor

Združenie na záchranu Lietavského hradu

Žiadne komentáre k "Oživenie historickej farskej pece"


    Chcete pridať komentár?

    Some html is OK