ZDRUŽENIE NA ZÁCHRANU
HRADU LIETAVA
ZDRUŽENIE NA ZÁCHRANU
HRADU LIETAVA
ADRESA ZDRUŽENIA: LIETAVA 222, 013 18 LIETAVA; Č.Ú.: 26 23 53 52 11 / 1100
RIADITEĽ: ĽUBOMÍR CHOBOT - 0905 / 515 330; BRANISLAV PIROHA - 0948 / 003472
chobot@hradlietava.sk
Hlavná strana  >  Diskusia
DISKUSIA
DISKUSIA

Diskusia o Hrade Lietava
Diskusia o Hrade Lietava
(:: Home ::)

Klikni sem s pridaj príspevok
2641
January 27, 2008 - 08:40 PM
chobi

Tajomstvo hradnej studne

Zaujímavosťou Lietavského hradu je hlboká cisterna, neskôr nazývaná živou studňou, ktorá bola vykopaná na úpätí skaliska na hlavnom nádvorí. Dnes z nej vidíme iba dve nádrže, vyššie umiestnenú menšiu sedimentačnú a nižšiu veľkú, do ktorej stekala už len čistá voda. Ako uvádzajú dobové pramene, bola na dne tejto spodnej nádrže hlboká do skaly vysekaná studňa až do hĺbky 104 m, ktorá je však už dnes zasypaná. V roku 2007 prebehlo na hrade čistenie cisterny od odpadkov a začiatkom roka sa pripravuje vyčistenie celého priestoru miestnosti cisterny a bude zaujímavé, či sa potvrdia slová Alojza Medňanského ktorý v knihe z roku 1844 : Malebná cesta dolu Váhom k studni píše: "Studňa je naozaj pozoruhodná. Asi na dve siahy do hĺbky je v skale vytesaný otvor, zrazu sa potom rozširujúci vo velikánsku podzemnú miestnosť a až uprostred nej zostupuje do hroznej hlbiny vlastná studňa". Kto máte chuť pomôcť pri odhaľovaní tohto tajomstva tak príďte na hrad , každá pomocná ruka je vítaná.

Fotogaléria hradnej cisterny na tejto adrese :
http://lietava.rajce.idnes.cz/Tajomstvo_hradnej_studne/#album

January 26, 2008 - 03:43 PM
chobi

Vážení hradní lietavskí hrdinovia
Prvá akcia na Lietave začína 28.3.2008 - 30.3.2008

Bude sa čistiť hradná cisterna za účasti archeológa takže každá pomocná ruka pri ťahaní kameňov a sute bude vítaná. Cieľom akcie je vyčistenie priestoru a zároveň bude možno odhalená legenda o hradnej studni, ktorá by sa mala nachádzať v strede cisternovej miestnosti. Budete mať možno šancu pomôcť pri odhalení tohto tajomstva. S pozdravom chobi

January 21, 2008 - 09:25 PM
chobi

Ahoj lietavský,kanadský hradár v ďalekej cudzine, teší nás Tvoja podpora v našej činnosti a ver mi, že sa Ti nečudujem prečo práve Lietava je Tvojou srdcovou záležitosťou. Tento hrad má svoje osobité čaro a podmanil si mnohých ľudí svojou majestátnosťou a krásou. Naša partia ľudí, ktorí venujú svoj voľný čas záchrane tejto jedinečnej pamiatky, sa skladá z občanov nielen slovenskej národnosti, ale veľkou oporou sú nám naši priatelia z Českej republiky ( Zlín, Jihlava, Karviná ). Naša partia sa skladá z cca 20 aktívnych ľudí a stretávame sa vždy vo voľnom čase, v podstate to vychádza tak, že priemerne dva víkendy z každého mesiaca trávime na hrade. Keďže sa jedná o náročnú činnosť tak každá pomocná ruka na hrade je vítaná. Stačí sledovať túto diskusiu a vždy sa v predstihu dozvieš termín stretnutí na hrade. Pozdravujeme a želáme veľa zdaru.
Delete entry # 2643
2644
January 21, 2008 - 07:22 AM
fcbytca
fcbytca@hotmail.com

ahojte chcel som tak troch napisat ze van drzim palce z Lietavou, je to moja srdcova zalezitost uz od dectva. Rad by som sa k vam pridal, momentalne byvam v Kanade ale planujem ist domov na dva tyzdne v lete, zadajte terminy kedy su brigady a ak my to bude sediet velmi rad by som niako pomohol ak by som bol vytany. Inac musim povedat ze ta praca vyzera skvelo. Len tak dalej. Este by som mal otazku, kolko vas tam vlastne roby na tom hrade a ako caste na tom pracujete?
Delete entry # 2644
2645
January 20, 2008 - 10:49 PM
stano

Ja viem, že nešlo o mňa,ale ozval som sa. Však na hrade si ma upozornil, že by bolo vhodné.
Na dôchod sa neteš. Štát Ti nedá ani prd.
Termín je o.k., prídem ak dožijem.
Delete entry # 2645
2646
January 20, 2008 - 10:36 PM
Rado z MT

Noooooo. Hallo Stanly !! Aké milé prekvapenie ! S tebou je to úúplne O.K., o teba sa nebojím. A preto sa teším, že sa na hrade čoskoro uvidíme a nalejem ti. Však vieš...A aj ja robím, lebo zatiaľ musím. Ale teším sa o 10 rokov, keď pôjdem do dôchodku a konečne si budem môcť začať robiť, čo budem chcieť a nie z nutnosti. Ale to je o inom. Takže zapíš si termín 21.3. O pár týždňov začíname. Šňúrka sa už teraz trasie, ako sánky na jeseň. Čao
Delete entry # 2646
2647
January 20, 2008 - 07:54 PM
stano

Nuž Rado ten Stano sa k tým bláznom pridal už dávno, len tiež musí platiť účty a žial aj preto niečo robiť. A čo si o ňom myslia domáci / aj keď aj ja som tam doma/ Je mu akurát osem.
Ale zdravím Ťa.
Delete entry # 2647
2648
January 19, 2008 - 10:41 PM
Rado z MT

Ahojček Janka. Som rád, že sa aj tu z času na čas objavíš, aj keď na hrade by ťa iste všetci videli veľmi radi tiež. Tešíme sa na tvoj návrat s posilou Michaely a Kristínky :-) Jajka už pomaličky po "kvapkách" inštrukcie dostáva, lebo už vie, že robiť treba. Lebo inak ten hrad nepostavíme no.
Vladko, sundej brejle chlape. Ešte stále si veľa miestnych o nás myslí svoje a preto nebudú riskovať svoje meno, aby sa pridali k bláznom. Viď Stano. Radšej ani nepovie, že ide na hrad...aby reči neboli. Ale ak sa dakto predsa odhodlá - je iste vítaný. Osobne mu nalejem !
Delete entry # 2648
2649
January 19, 2008 - 09:24 PM
sunnyjenny

Ahoj Jajka Heretikova, som rada, že si taká nadšená a dúfam, že naozaj pomôžeš našim chalanom na hrade. Ženská ruka je tam potrebná. Podmienky pre nás-dámy sú tam síce drsné, ale ja som tam vydržala (v roku 2003) 7 dní nonstop a bolo tam fajn a skvelo. Teraz mi síce hrad veľmi chýba, ale prioritou je momentálne výchova dvoch našich malých dcér. Ale ja sa tam raz vrátim. S pozdravom manželka Chobiho, toho čo to tam organizuje. P.S.: Príď so svojim milým Heretikom-Šnúrkom na kávu, rada Ťa spoznám a dám Ti inštrukcie, ako to to tam zvládnuť :O)
Delete entry # 2649
2650
January 19, 2008 - 12:41 PM
Vlado

Ahojte.Lubo cital som prispevok do miestnych novin.Je dobry,takto by to malo asi vyzerat aj dalej.Ked Tí ludia z okolia nechodia aspom takto sa dozvedaju o cinnosti na hrade.Mozno pride ten cas,ked sa aj miestny rozhodnu tak,ako TY
Delete entry # 2650
2651
January 18, 2008 - 10:08 PM
chobi

Ahoj priatelia hradných zrúcanín

posielam Vám adresu
kde si môžete pozrieť fotky akcie
Silvester 2007 Lietavský hrad.

http://lietava.rajce.idnes.cz/Silvester_2007_na_hrade/#album

S pozdravom chobi
Delete entry # 2651
2652
January 18, 2008 - 07:39 PM
Jajka Šnúrková

Ahojte,
nebojte sa, ved ja vam tiez budem pomahat na Lietave, len ma to musite naucit :) Teda, myslim, ze predavat knizky a brozurky by som zvladla aj bez dodatocneho vzdelavania. Ale take prace na hrade, tak to isto budem potrebovat zaskolit. Ale mate dalsieho dobrovolnika do zbierky. ;) No a s Radom sme vymysleli, ze by sme mohli dat vyrobit puzzle hradu a predavat to. Co vy na to?
Delete entry # 2652
2653
January 16, 2008 - 11:50 PM
Rado z MT

Nazdar, nazdar. Tak dnes sme sa stretli Chobi, Šnurka a ja v Lietave a okrem iného sme preberali aj priritné práce na tento rok a cca termíny začatia. Všetko v tejto chvíli záleží od počasia. Ale ak sa zima bude takto správať aj naďalej a bude ignorovať kalendár, tak ja osobne zvažujem prvú akciu spraviť už 21. - 23. marca ! Už spomínannú 5. a 6. bránu je potrebné dorobiť najneskôr do konca apríla, lebo potrebujeme kazdú trubku lešenia, čo je na hrade a nemôže byť lešenieaj na týchto bránach a aj v Hlavnej veži, kde sa v apríli začína makať !!!! Čiže aby som bol konkrétny, na 6. bráne dorobíme lešenie ešte o 1 "patro" a zakonzervujeme korunu múru. Dorobí sa vylahčovací záklenok a hydroizolácia na 5. bráne. No a "najzábavnejšia" vec bude...vybobriť ako spravíme lešenie až ku korune v interiéry Hlavnej veže + doprava materiálu do nej a podobne. Ešte predtým bude archeológ začisťovať interiér tohto objektu, na čo som veľmo zvedavý aj ja osobne. A pár ľudí bude makať aj v cisterne na jej úplnom vyčistení. To bude pekná makačka. Na 99% plánujem pobyt na hrade aj na Veľkonočné sviatky, teda od štvrtka večera do pondelka pobedia. Treba robiť no...doba je zlá.
Asi takto plán na marec - nuž čo už, keď sme najlepší... Ak som na dačo pozabudol, ospravedlňujem sa a vyhovorím sa na únavu. Ale verím, že pozornému oku riaditeľa to nejde a doplní ma, však Chobi? :-)
Delete entry # 2653
2654
January 15, 2008 - 11:10 PM
Rado z MT

Milí priatelia a fandovia najúžasnejšej a najromantickejšej ruiničky v Strednej Európe menom Lietava. Včera mi v záchvate eufórie oznámil Chobi, že vraj že budeme začínať sezónu tento rok 1.4. Ja sa však - ak to počasie dovolí, chystám na hrad o víkend skôr. Preto privýtam spoločnosť - ak by mal dakto záujem. Budem robiť prípravné práce na objekte 5. a 6. brány, ktoré chcem tento rok definitívne dokončiť tak, aby sme mali jeden uzavretý celok hotový a schopný prezentovania. Čiže nebude to nijako extra náročná príprava a práca, ale bude veľmi potrebná. ( dobré vínko iste nebude chýbať, tak šup, šup na hrad...
Delete entry # 2654
2655
January 15, 2008 - 10:45 PM
snurka

Dnes som zistil, ze mi sezonne akcie na hrade chybaju. Treba obcas zamakat pre dobro hradu. Dufam, ze sa skoro zideme na najblizsej akcii. Zdravim cely kolektiv.
Delete entry # 2655
[Top] Page # ... 169  170  171  172  173  174  175  176  177  178  of 178 [Bottom]

PHP Guestbook · Web Directory
Foto: Aleš Hoferek.